Buddhismus a Kristův impulz

image Buddhismus a Kristův impulz

Jako noc a den - tak se na první pohled liší Buddhovo učení, Dharma a vyznání historického exoterního křesťanství. V hloubce duchovního vývoje lidstva však - podle Rudolfa Steinera - oba impulzy "spolupracují", vzájemně se doplňují a "se-tkávají". V anthroposofických pramenech obsažená rozmanitá sdělení Rudolfa Steinera k tomuto tématu - ta hluboká, "esotericky" nejhlubší i ta podmíněná dobovou aktuálností - může oživit a učinit skutečně srozumitelnými teprve poznání a porozumění skutečnostem buddhismu: pohledem religionistiky - historie a přiměřené fenomenologie náboženství.

Vývoj buddhismu - resp. Buddhovy dharmy - během více než dvou tisíc let, její obnovující se formulace v nových uvědoměních světových souvislostí a důsledků vnitřní meditační zkušenosti, proměny reprezentace ideálu v období kolem počátku našeho letopočtu. Tvárnost v mnoha podobách časů a kultur a přesto vždy vědomá kontinuita vnitřní duchovní zkušenosti: pro pozorování toho všeho je dnes západním badatelům a zájemcům zpřístupněn rozsáhlý svět pramenů a zkušeností, před sto lety ještě prakticky nedostupných a neznámých.

V jejich srovnávání s perspektivou a náhledy anthroposofie máme šanci hlouběji porozumět "do obou směrů" a porozumět i inspiraci řady kulturně kreativních osobností, přítomnosti a funkci buddhismu na západě od 2. pol. 20. století: porozumět tak svým bližním a spojencům na cestě léčení lidství.

Ano, to mne zajímá, chci se přihlásit »

Lektor

Mgr. Bernard Hvolka

Mgr. Bernard Hvolka vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1992 - 1994 absolvoval postgraduální dálkové studium Freie Hochschule Stuttgart, Seminar fur Waldorfpädagogik. Od r.2000 pracoval jako třídní učitel pilotní třídy nově vznikající druhé waldorfské ZŠ v Praze (od 1. do 9. ročníku). Později na téže škole specializace na dějepis a základy společenských věd, od roku 2010 kombinované studium religionistiky na FF MU Brno.

Termíny setkání

22. února, 22. března, 26. dubna (vždy čtvrtek od 18:00 hod) 

Místo setkání

Akademie sociálního umění TABOR, Španělská 1073/10, Vinohrady, Praha 2. Vchod recepcí z ulice Na Smetance (bezbariérový vstup).

Zobrazit na google maps »

Cena a organizační info   

300,- Kč za jedno setkání  (pro členy Akademie a studenty 100 Kč).
Výše poplatku by neměla být pro zájemce překážkou v účasti na seminárním cyklu, individuální dohody jsou možné.

Pro účast na semináři je nutné přihlášení přes webový formulář nebo na posta@akademietabor.cz, usnadníte nám tím organizaci, děkujeme...

Přihlášení do semináře

Nejsnáze se do semináře přihlásíte online pomocí webového formuláře. Ano, chci se přihlásit nyní »

Dále se můžete přihlásit i mailem a to na adresu posta@akademietabor.cz nebo telefonicky na číslech 233 382 492, 739 030 668, 731 117 370 . Prosíme, vždy uveďte: jméno, příjmení, trvalé bydliště a kontakt (telefon nebo mail).

Závazná příhláška do semináře Buddhismus a Kristův impulz

Přihláška* = povinné pro vyplnění

Další semináře

Seznamte se i s ostatními semináři pro veřejnost: