Skotsko Debory Štréblové

Debora Štréblová, IV ročník, Cairnlee House, Aberdeen, Skotsko

Na své praxi jsem ve Skotsku v camphillu v Cairnlee nedaleko městečka Aberdeen. Camphill slouží pro mladé i dospělé lidi ve věku od 18 do 25 let. Hlavní naplní během celého týdne jsou "workshopy", ale také společná péče o domácnost jako například mytí nádobí, praní či uklízení. Každý workshop je zaměřený jinak: tkaní, keramika, filcování, práce se dřevem, pekárna, zahrada atd.

Každý student a "co-worker" má svůj individuální rozvrh. Společně prožíváme roční koloběh prostřednictvím svátků a slavností: Michael, Martin, Dušičky, Advent, Vánoce a čekají nás ještě Velikonoce a Jánská slavnost. Zároveň zde každý z nás má prostor i pro své vlastní zájmy a záleží na aktivitě, kterou kdo vyvine. K naší práci co-workerů patří pomáhání studentům ve workshopech a v každodenním životě.

Konkrétně já mám na starosti několik studentů, kteří se mi během týdne střídají. Budím je a pečuji o ně během dne. Dohlížím, aby byli včas na workshopu i na jídle. Trávím s nimi volný čas, i když nemáme workshop. Pomáhám jim uklízet jejich pokoje a večer je uložím. Na workshopech pak pomáhám i jiným studentům. K tomu všemu máme zajištěn vzdělávací kurz pro nás co-workery i pravidelnou supervizi.

"Během prvních měsíců na své praxi se učím nebrat si věci osobně a komunikovat."

Být otevřena novým lidem. Dělat věci pořádně, protože jinak to stejně musím udělat znova. :) Umět si říct o to, co potřebuji. Být kreativní a využívat každou minutu. Zejména se učím být samostatná. Zároveň se všechno děje tak rychle, že ani nemám pocit, že jsem pryč z Čech na praxi v zahraničí..."