Arteterapie

Studium je určeno pro všechny se zájmem o obor s chutí tvořit a ponořit se do uměleckého procesu, pro zájemce z oblasti zdravotnictví, pedagogiky, sociálních služeb nebo uměleckých oborů, kteří chtějí prohloubit a rozšířit své zkušenosti a dovednosti.

Osobnostní rozvoj - Terapeutický proces - Odborný přístup ke klientům

Na podzim 2026 otvíráme nový běh pětiletého výcviku v arteterapii. Tento výcvik je v zahraničí akreditován Lékařskou sekcí při Svobodné vysoké škole pro duchovní vědu v Goetheanu ve švýcarském Dornachu. Zároveň je tento výcvik akreditován mezinárodní asociací iARTe - International Association of Anthroposophic Arts Therapies Educations. V ČR je studium garantováno Asociací pro léčebnou pedagogiku, sociální a uměleckou terapii . V ČR dále spolupracujeme se Sdružením pro antroposofickou medicínu, waldorfskými školami (MŠ, ZŠ, SŠ) , chráněnými dílnami apod.

O antroposofické arteterapii

Anthroposofická umělecká terapie (malování, kreslení, modelování) spojuje umění a uměleckou tvorbu, terapeutické procesy a anthroposofický obraz člověka a světa. Klient vstupuje za pomoci terapeuta do tvůrčího procesu, který mu umožní probudit skryté léčivé síly, schopné ovlivnit duchovní, duševní a tělesné děje. Používáme umělecké prostředky jako barvy, formy, hlínu a jiný materiál a díky práci s nimi pomáháme procesu uzdravení. Arteterapie dokáže vytvořit nový nebo jiný vztah k sobě samému, i ke světu a jiným lidem. Má vliv na biologické rytmické procesy jako je dýchání, krevní tlak, trávení, spánek. Vnáší do života nové pohledy a impulzy. V arteterapii vzniká několik specifických vztahů, jako vztah člověka a jeho specifického uměleckého díla, při specifických výtvarných technikách přímý vztah mezi rukou a materiálem, vztah mezi barvou, tvarem, kompozicí.

Studium anthroposofické umělecké terapie rozvíjí schopnost vidět, cítit a rozumět uměleckým prvkům v jejich souvstažnosti s duchem, duší a tělem člověka. Tím se otevírá možnost prohloubené diagnostiky a účinné léčby nejrůznějších duševních a tělesných nemocí. Cílem anthroposofické umělecké terapie je tak dosáhnout léčivého účinku prožitkem vlastní umělecké tvorby.

Základy tohoto umění položily ve dvacátých letech dvacátého století Margaretha Hauschková a Liane Collot d´ Herbois a anthroposofická arteterapie se nadále rozvíjí v kontextu anthroposofické medicíny a vzdělávání v oblasti léčebné pedagogiky a sociální terapie. Umělecký terapeut pracuje vždy v úzké spolupráci s lékařem. Ita Wegmanová, která společně s Rudolfem Steinerem položila základ anthroposofickému lékařství, viděla v umělecké terapii umění, které se obětuje pro léčení a uzdravující proces.

Náplň studia

V průběhu studia budou jednotlivé víkendy zahrnovat teoretické poznatky, přednášky na témata související s uměleckou terapií, pravidelná cvičení v kreslení, malbě a modelování, součástí budou také projekty, vlastní domácí práce a ve čtvrtém roce také praxe studentů. 

Tematické okruhy: 
• Co je umění. Co je terapie. Jak se umění stane terapií. 
• Terapeutický vztah mezi pacientem a terapeutem. Jak terapeut pracuje sám na sobě. 
• Práce s vlastní zkušeností a proměnou. 
• Vnímání, hledání hlubšího prožitku a významu uměleckých děl z hlediska terapie. 
• Umělecko - terapeutické techniky malování, kreslení, modelování. 
• Nauka o barvách podle J. W. von Goethe, nauka o barvách podle R. Steinera. 
• Dějiny umění a práce s uměleckými díly. 
• Všeobecná nauka o člověku, psychologie a psychiatrie
•  Propojení medicíny a vlivu uměleckých procesů na tělesné funkce
• Utváření společenství, prožívání sociálních procesů, relaxace, psychohygiena, profesní etika

Profil absolventa (v minimální hodinové časové dotaci 3000 hodin)

• Základní umělecké kompetence (580 hod.) – umělecké malování, modelování, kreslení, volná tvorba
• Umělecká arteterapie (1000 hod.) – terapeutické techniky a cvičení, terapeutické pozorování obrazu, terapeutický rozhovor, dokumentace, oborové kompetence, profesní etický kodex
• Kulturní vývoj, filosofie, antroposofie, dějiny umění  (180 hod.) 
• Základy z lékařských oborů v kontextu umělecké terapie (450 hod.) - základy z psychiatrie, interní medicíny, dětské medicíny, onkologie, gynekologie
• Pedagogika a psychologie (180 hod.) – osobnostní rozvoj, práce s životním příběhem, speciální pedagogika, skupinová dynamika
• Sebezkušenost v dalším uměleckých terapií - muzikoterapii, eurytmii a řečové terapii, (30 hod.)
• Osobnostní rozvoj (80 hod.)
• Praktikum (500 hod.) – umělecké projekty ve skupině (150 hod.), individuální terapeutická praxe (350 hod.)

Vedoucí studia

Bc. Ada Rosin, dipl. arteterapeut a Kristýna Brabcová, dipl. arteterapeut (více o lektorech)
Studiem budou provázet další lektoři Akademie Tabor, lektoři ze zahraničí a bude možné se setkat s terapeuty z dalších oblastí.

Podmínky přijetí

Předností je věk uchazeče 26 let, zájem o obor, chuť tvořit a poznávat a vítaná je zkušenost či vzdělávání ve zdravotnictví, v sociálních službách nebo uměleckých oborech. K pohovoru prosím zašlete přihlášku s životopisem (strukturovaný a volně psaný) a přineste ukázky prací za poslední dva roky.

Dny otevřených dveří

Srdečně Vás zveme do prostorů Akademie sociálního umění Tabor na adrese Prokopská 8, Praha 1
Dne 15.11. 2024 od 15 hod. do 17 hod.

  • Prohlídka prostor
  • Dotazy ke studiu
  • Ukázka konkrétní umělecko-terapeutické techniky
  • Seznámení s lektory

Další termíny pro rok 2025 budou zveřejněny na  webu Akademie. O přijímacích pohovorech, přihlášce a návštěvě výuky na stránce "Pro zájemce o studium"

Přijímací řízení

Duben / květen 2026 (přesný termín bude zvěřejněn)

Průběh studia

Pětileté dálkové studium, 1x víkend v měsíci v průběhu školního roku + letní minimálně 7 denní  soustředění.
V průběhu 2 ročníku skupinové projekty, v průběhu 4 ročníku individuální praxe.
Během 5. ročníku diplomová práce, obhajoba.

V průběhu studia mnoho umělecké práce, praxe, přednášky i samostudium. Docházka se vyžaduje v maximální výši.

Platba

V ceně je zahrnutý min. 7 denní letní soustředění, studijní víkendy, akreditace, hostující čeští a zahraniční lektoři, překlady zahraničních lektorů, základní výtvarný materiál a další. Ostatní materiál a pro domácí práci si výtvarný materiál hradí studenti samostatně.

Cena za rok studia činí 42 000,- Kč. Podrobnější způsob platby se upravuje ve smlouvě o studiu (měsíčně, pololetně, ročně apod., vycházíme vstříc individuálním řešením)

S formou studia a konceptem výcviku se můžete seznámit na následujících akcích:

  • Odkaz na Antroposofické léčebné metody - cesta ke zdraví v integrativním konceptu
  • Den otevřených dvěří – Akademie sociálního umění Tabor
  • Jarní malování s Adou Rosin
  • Letní malování s Adou Rosin
  • Arteterapeutický proseminář

Zkušenosti studentů

"Studium Arteterapie pro mě bylo hlavně sebepoznávací. Měla jsem možnost uvědomit si svoje omezení, hranice, ale i nové možnosti. Naše „artevíkendy“ pro mě byly vždy zajímavé a posilující. Setkání se všemi lektory jak českými, tak zahraničními bylo velmi obohacující. Získala jsem odvahu vydat se po nových životních cestách. Velký dík Adě a Kristýně za přípravu a vedení celého studia." Táňa Novotná